ГОСТ 8486-86 Пиломатеріали хвойних порід. Технічні умови
ГОСТ 8486-86
ПИЛОМАТЕРІАЛИ ХВОЙНИХ ПОРІД
Технічні умови
Coniferous sawn timber. Specifications
(СТ РЕВ 2369-89)
ОКП 53 3100
Термін дії з 01.01.88 до 01.01.93
Цей стандарт поширюється на пиломатеріали хвойних порід і встановлює технічні вимоги до пиломатериалам, призначеним для використання в народному господарстві і на експорт.
Стандарт не распротраняется на резонансні і авіаційні пиломатеріали.
1. Основні параметри і розміри
1.1. Пиломатеріали поділяють на обрізні, необрізні, дошки, бруски і бруси.
Терміни та визначення - по ГОСТ 18288-87 .
1.2. Номінальні розміри пиломатеріалів і граничні відхилення від номінальних розмірів - по ГОСТ 18288-87 .
За погодженням із споживачем допускаються для внутрішнього ринку пиломатеріали з градацією по довжині, розмірами і допускаються відхилень, встановленим в ГОСТ 9302-83 і ГОСТ 26002-83 .
(Змінена редакція, Зм. №2).
1.3. Умовне позначення має складатися з назви пиломатеріалу (дошка, брусок, брус), цифри, що позначає сорт, найменування породи деревини (хв. - хвойні або окремі породи - сосна, ялина, модрина, кедр, ялиця), цифрового позначення поперечного перерізу (для необрізного пиломатеріалу - товщини) та позначення цього стандарту.
Приклади умовного позначення:
Дошка - 2 - сосна - 32 х 100 - ГОСТ 8486-86
Дошка - 2 хв. - 32 - ГОСТ 8486-86 2. ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ
2.1. Пиломатеріали повинні відповідати вимогам цього стандарту і виготовлятися з деревини наступних порід: сосни, ялини, ялиці, модрини і кедра.
2.2. За якістю деревини і обробки дошки і бруски поділяють на п'ять сортів (добірний 1, 2, 3, 5-й), а бруси - на чотири сорти (1, 2, 3, 4-й) і повинні відповідати вимогам, зазначеним в таблиці .
Призначення пиломатеріалів різних сортів дано в обов'язковому додатку.
2.3. Пиломатеріали добірного, 1, 2, 3-го сортів виготовляють сухими (з вологістю не більше 22%) і сирими антісептірованнимі. В період з 1 травня по 1 жовтня виготовлення сирих антисептованих і сирих пиломатеріалів допускається за погодженням із споживачем (замовником).
Вологість пиломатеріалів 4-го сорту не нормується.
Антисептування - по ГОСТ 10950-78 .
2.4. Оцінка якості пиломатеріалів, за винятком палубних, повинна проводитися по пласті або крайки, гіршої для даної дошки, а брусків і брусів квадратного перетину - за гіршою стороні.
2.5. Параметр шорсткості поверхні пиломатеріалів Rm max не повинен перевищувати 1250 мкм для добірного, 1,2, і 3-го сортів, а для 4-го сорту - 1600 мкм по ГОСТ 7016-82 .
2.4; 2.5. (Змінена редакція, Зм. № 3).
2.6. Непараллельность пластей і кромок в обрізних пиломатеріалів, а також пластей в необрізних пиломатеріалів допускається в межах відхилень від номінальних розмірів, встановлених ГОСТ 24454-80 .
2.7. Додаткові вимоги до пиломатериалам, призначеним для спеціального суднобудування
2.7.1. Пиломатеріали для обшивки деталей і зв'язків морських катерів, шлюпок судів морського плавання, глісер, швидкохідних озерних і річкових катерів і спортивних судів 1-го класу, повинні відповідати вимогам відбірного сорту з наступними доповненнями:
ядерна частина на середині довжини пиломатеріалів повинна бути на внутрішній пласти: в поздовжньої обшивці - не менше 50%, в діагональної - не менше 25% ширини пласти;
розміри враховуються зрощених, частково зрощених і несросшихся сучків не повинні перевищувати 10 мм;
кількість врахованих зрощених сучків не повинно перевищувати 1 шт. на будь-якому однометровом ділянці довжини пиломатеріалу, а частково зрощених, несросшихся - 1 шт., на 2 м довжини пиломатеріалу;
враховуються сучки допускаються не ближче 10 мм від ребер пиломатеріалів;
кишеньки на зовнішньої пласті пиломатеріалів не допускаються.
2.7.2. Пиломатеріали для настилу палуб морських судів повинні відповідати вимогам відбірного та першого сортів для зовнішніх палуб і першого і другого сортів для внутрішніх палуб з наступними доповненнями:
на кращих пластях пиломатеріалів шириною до 100 мм включно, що призначаються для зовнішніх палуб, заболонна частина допускається шириною не більше 30 мм, а поверхні пластей повинні бути радіальної або близькою до неї розпилювання (без клинових зрізів річних шарів);
враховуються сучки допускаються: зрослі - не ближче 10 мм, частково зрощені і незрощені - не ближче 15 мм від ребер зовнішньої пласті;
на гіршій пласті і нижніх половинах площі крайок пиломатеріалів зрослі сучки допускаються без обмеження, а частково зрощені і незрощені - до 1/3 ширини пласти;
тріщини допускаються в пиломатеріалах для зовнішніх палуб глибиною до 1/4 товщини; для внутрішніх палуб - 1/3 товщини пиломатеріалів. По довжині тріщини в палубних пиломатеріалах не обмежуються;
тупий обзол допускається в палубних пиломатеріалах розміром не більше 5 мм;
рак на кращих пластях і верхніх половинах площі крайок, а кишеньки на кращій пласти пиломатеріалів для зовнішніх палуб не допускаються;
серцевина в межах нижньої половини палубних пиломатеріалів допускається.
Примітка. Оцінку якості палубних пиломатеріалів здійснюють за найкращою пласти і верхнім половин площі крайок.
(Змінена редакція, Зм. №1), 2.8. Пиломатеріали повинні бути розсортовані за видами обробки на обрізні і необрізні, за розмірами і сортам (кожен сорт окремо).
На вимогу споживача пиломатеріали можуть бути розсортовані по групах сортів відповідно до призначень, встановлених в обов'язковому додатку до стандарту.
Пиломатеріали для експорту повинні бути розсортовані відповідно до нарядом-замовленням зовнішньоторговельної організації.
2.9. Сорт, характер обробки, розміри і порода деревини повинні бути вказані в специфікації споживача.
Норми обмеження вад
Примітки:
1. Суки розміром менше половини максимально допустимих не враховуються.
2. У пиломатеріалах товщиною 40 мм і більше (за винятком добірного сорту), допускаються довгасті і зшивні сучки розміром по малій осі до 6 мм і глибиною залягання до 3 мм без обмеження розміру по великій осі.
3. Пасинок допускається за нормами несросшихся сучків. У оторном сорті не допускається.
4. Розмір сучка визначають відстанню між дотичними до контуру сучка, проведеними паралельно поздовжньої осі пиломатеріалу. За розмір довгастого і зшивна сучка на пластях пиломатеріалів і на всіх сторонах брусків і брусів приймають половину відстані між дотичними, проведеними паралельно поздовжньої осі пиломатеріалу:
5. У пиломатеріалах довжиною понад 3 м допускається наявність одного сучка розміром, передбаченим у нормах суміжного нижчого сорту.
6. На ділянці пиломатеріалів довжиною, рівній його ширині, найбільша сума розмірів сучків, що лежать на прямій лінії, що перетинає сучки в будь-якому напрямку, не повинна перевищувати граничного розміру допускаються сучків.
продовження
Примітка. Допустимі розміри тріщин встановлені для пиломатеріалів з вологістю деревини не більше 22%, при більшій вологості ці розміри тріщин зменшуються вдвічі.
продовження
продовження
продовження
Примітки:
1. Кора на обзолом експортних пиломатеріалів не допускається
2. обрізні пиломатеріали, відповідні за всіма показниками вимогам певного сорту, але з обзолом, що перевищує встановлену норму для цього сорту, допускається переводити в дошки з збереженням сортності.
продовження
Примітки:
1. Норми покоробленности встановлені для пиломатеріалів з вологістю не більше 22%. При більшій вологості ці норми зменшуються вдвічі.
2. Вади деревини, не згадані в цьому стандарті, допускаються.
(Змінена редакція, Зм. № 1, 3).
3. Правила приймання та методи контролю
3.1. Правила приймання і методи контролю - по ГОСТ 6564-84 .
4. Маркування, ТРАНСПОРТУВАННЯ І ЗБЕРІГАННЯ
4.1. Маркування, пакетування та транспортування пиломатеріалів повинно проводитися по ГОСТ 6564-84 і ГОСТ 19041-85 .
Розміри транспортних пакетів - по ГОСТ 16369-96 .
4.2. Зберігання пиломатеріалів - по ГОСТ 3808.1-80 і ГОСТ 19041-85 .
ДОДАТОК
обов'язкове
ІНФОРМАЦІЙНІ ДАНІ
Як ми раніше повідомляли, http://34300.in.ua - сайт безкоштовних оголошень Вараша
|
Немає коментарів:
Дописати коментар